Nasleđivanje u Srbiji: Zakon, linije nasleđivanja i pravila

man and woman dancing in middle of alleyway 1709920

U zamršenom svetu nasleđivanja, pravni okviri pružaju smernice za prenos imovine i nasledstva sa jedne generacije na sledeću. Principi nasleđivanja, kako ih je utvrdio Zakon o nasleđivanju, uspostavljaju strukturiran put za raspodelu imovine kada pojedinac premine. Unutar ovog pravnog okvira, pojavljuju se dve različite osnove za nasleđivanje – testamentarni zaveštanja i nasleđivanje na osnovu zakona. Ovaj tekst navigira kroz zamršeni sistem nasledstva, otkrivajući kako naslednici, kako bliži, tako i dalji, prolaze kroz ovu mrežu nasleđivanja.

Zakon o nasleđivanju predviđa dve osnove za nasleđivanje:

  1. Nasleđivanje na osnovu zaveštanja
  2. Nasleđivanje na osnovu zakona.

Nasleđivanje nastaje kada su ispunjeni uslovi za nasleđivanje.

Krug zakonitih naslednika

Prema zakonu o nasleđivanju, sledeće osobe imaju pravo na nasleđivanje od preminulog na osnovu zakona: njihovi potomci, usvojeni sinovi i njihovi potomci, supružnik, roditelji, usvojeni roditelji, braća i sestre i njihovi potomci, bake i deke i njihovi potomci, i drugi preci.

Nasleđivanje se vrši putem linija nasleđivanja. Veza između linija nasleđivanja određuje da naslednici iz bliže linije nasleđivanja isključuju naslednike iz dalje linije nasleđivanja.

Ukoliko preminuli nema potomke, supružnik ne nasleđuje u prvoj liniji nasleđivanja.

Republika Srbija je poslednji zakoniti naslednik.

Linije nasleđivanja

Zakon o nasleđivanju utvrđuje pravila za četiri linije nasleđivanja. Ukoliko preminuli nema zakonite naslednike i nije ostavio zaveštanje, naslednik postaje Republika Srbija.

Prva linija nasleđivanja

Prva linija nasleđivanja obuhvata decu preminulog i njihovog supružnika.

Deca preminulog i supružnik nasleđuju jednake delove nasleđa.

Osim toga, uvek treba uzeti u obzir princip predstavljanja, što znači da ako potomstvo preminulog ne nasleđuje (zbog smrti, lišenosti nasleđivanja, isključenja iz nasleđivanja itd.), potomci tog potomstva nasleđuju deo nasleđa koji bi pripao tom prvobitnom potomstvu. Potomci bližeg stepena isključuju potomke daljeg stepena (na primer, unuci isključuju praunuke).

Izuzetak od principa predstavljanja je kada supružnik preminulog nije živ u trenutku smrti preminulog. U tom slučaju, deo nasleđa koji bi pripadao supružniku deli se na onoliko delova koliko preminuli ima potomaka prvog stepena.

Ukoliko postoji dete preminulog za koje supružnik nije roditelj, i imanje supružnika je veće od onoga što bi dobili u jednakoj podeli nasleđa, svako dete preminulog može naslediti do dvostruko više od supružnika, ukoliko sud, nakon razmatranja svih okolnosti, smatra da je to opravdano.

Druga linija nasleđivanja

Druga linija nasleđivanja obuhvata supružnika preminulog, roditelje i njihove potomke.

Ukoliko preminuli ima supružnika, ali nema potomke, supružnik nasleđuje u drugoj liniji nasleđivanja i dobija polovinu nasleđa (1/2), dok drugu polovinu nasleđuju podjednako roditelji preminulog (1/4 svaki).

Ukoliko preminuli nije imao supružnika, ili ako supružnik ne može ili neće da nasledi, celo nasleđe pripada podjednako roditeljima preminulog.

Princip predstavljanja takođe važi i u drugoj liniji nasleđivanja. Konkretno, ako jedan od roditelja nije živ, tada deo nasleđa koji bi pripadao tom roditelju nasleđuju njegovi potomci (u ovom slučaju, braća i sestre preminulog).

Ukoliko jedan od roditelja preminulog nije živ i preminuli nije imao braće ili sestara (iz preminulog roditelja), celo nasleđe pripada drugom živom roditelju.

Ukoliko nisu živi ni jedan od roditelja preminulog i preminuli nije imao braće ili sestara, celo nasleđe nasleđuje supružnik preminulog.

Izmena naslednog dela unutar druge linije nasleđivanja je moguća u slučajevima povećanja ili smanjenja naslednog dela supružnika, kao i povećanja naslednog dela roditelja preminulog.

Treća linija nasleđivanja

Treća linija nasleđivanja obuhvata bake i deke preminulog i njihove potomke. Stoga, treća linija nasleđivanja ima četiri pretka, a nasleđe se deli na četiri jednaka dela.

Paternalni (očevi) bake i deke preminulog nasleđuju polovinu nasleđa, a maternalni (majčini) bake i deke nasleđuju drugu polovinu, podjednako.

Deo nasleđa koji pripada jednoj liniji deli se na dva dela, tako da svaki pretka dobija četvrtinu nasleđa. Nasleđivanje unutar jedne linije potpuno se zasniva na pravilima druge linije nasleđivanja.

Specifičnost u odnosu na pravila druge linije nasleđivanja javlja se kada paternalni bake i deke preminulog nemaju potomke i ne mogu ili neće naslediti. U tom slučaju, nasledni deo paternalnih baka i deka nasleđuju maternalni bake i deka, njihova deca i unuci, po pravilima predstavljanja.

Četvrta linija nasleđivanja

Četvrta linija nasleđivanja obuhvata prabake i pradeke preminulog.

Paternalni prabake i pradeke nasleđuju polovinu nasleđa podjednako, dok maternalni prabake i pradeke nasleđuju drugu polovinu podjednako.

Ukoliko bilo koji od ovih predaka ne može ili neće naslediti, njihov deo nasleđa nasleđuje njihov supružnik, ukoliko je taj supružnik takođe predak preminulog.

Ukoliko par predaka iz iste linije ne može ili neće naslediti, njihov deo nasleđa nasleđuje drugi par predaka iz iste linije.

Ukoliko prabake i pradeke iz jedne linije ne mogu ili neće naslediti, njihov deo nasleđa nasleđuju prabake i pradeke iz druge linije.

Druge linije nasleđivanja

Nakon prabaka i pradeka preminulog, nasleđe nasleđuju njihovi dalji preci po redu i prema pravilima po kojima su prabake i pradeke preminulog nasledili.

Zamršeni ples nasleđivanja, prošaran pravnim odredbama i porodičnim vezama, oslikava živopisan portret puta nasleđa. Od prvih koraka uže porodice do dalekih eha dalekih predaka, zakon o nasleđivanju orkestrira prenos imovine i nasleđa.

PS. Poznavanje ovih linija nasleđivanja služi kao svedočanstvo pažljive orkestracije društvenih vrednosti, osiguravajući delikatnu ravnotežu između porodičnih veza i društvenog reda. Dok se spušta zavesa na ovu istraživanju, trajno nasleđe ovih pravnih načela ostaje, usmeravajući prenos bogatstva i sećanja s jedne generacije na sledeću.

Potpuni vodič: Sve što trebate znati o nasleđivanju u Srbiji – Stojković Advokati (statt.rs)

#Imovina, #LinijeNasleđivanja, #NasleđivanjeNekretnina, #NasleđivanjeUSrbiji, #Naslednici, #OstavinskaRasprava, #PravnaPodrška, #PravniSaveti, #Testamenti, #ZakonONasleđivanju

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka