Imate Imovinu u Hrvatskoj, A Ne Možete Do Nje? Ekskluzivno! Otkrivamo Kako Da Dođete Do Svojeg Nasljedstva  

Sa smjenom generacija dolazi do sve većeg broja ostavinskih postupaka koji se provode diljem Hrvatske, ali najviše u Lici i zaleđu Dalmacije. Sve je više situacija u kojima nasljednici koji žive u Srbiji trebaju angažirati pomoć odvjetnika za stjecanje nekretnina u Hrvatskoj.

 

Ne vođenje brige o imovini – netko treći postaje vlasnik

 

U Hrvatskoj veliki broj siromašnog stanovništva živi izolirano od većih gradskih centara, i često se događa situacija da umrle osobe nisu napisale oporuku i da su umrle kao samci. Njihovi nasljednici su nepoznati lokalnim vlastima, a nasljednici ne brinu o vođenju ostavinskog postupka. U isto vrijeme, te osobe često imaju vlasništvo nad hektarima šuma, livada, pašnjaka, izvore vode, terena na atraktivnim lokacijama uz glavne prometnice, autoceste i slično.

 

Veliki komadi te zemlje često su ili zaposjeli susjedi ili ih bespravno koriste poljoprivrednici, šuma se krči nekontrolirano, a sve zato što nasljednici ne znaju ili ne shvaćaju ekonomski potencijal koji stoji iza vlasništva i upravljanja imovinom.

 

Ovdje se javlja problem jer imovinu koju koriste druge osobe koje na to nemaju pravo, mogu pod određenim uvjetima steći u vlasništvo. Ovo se u pravu zove dosjelost, i to predstavlja ozbiljne poteškoće u praksi svima kojima su preci ostavili imovinu, ali je oni nisu na sebe upisali i nisu je s vremena na vrijeme obilazili, dali u zakup ili na drugi način koristili.

 

Uništene evidencije koče nasljeđivanje

 

Standardno se nakon smrti svake osobe u Hrvatskoj, pokreće po službenoj dužnosti takozvani ostavinski postupak. Do prije desetak godina, postupak su vodili sudovi, a sad ga vode javni bilježnici. Javni bilježnici dobivaju dokumentaciju od suda, i kao agenti suda, provode ostavinski postupak.

 

Potomci umrle osobe sudjeluju u ostavinskom postupku kod javnog bilježnika. Javni bilježnik ih poziva tako što pregledom matičnih knjiga, utvrđuje tko bi mogli biti nasljednici umrle osobe, i šalje im poziv na ostavinsku raspravu.

 

Problem nastaje kad u matičnim knjigama ne postoje upisana djeca ili kad podaci nisu ažurirani za one nasljednike ili druge srodnike koji su se iselili iz Hrvatske. Veliki problemi postoje i zbog uništenih matičnih i drugih evidencija tijekom rata, pa se često javljaju složene situacije koje je teško riješiti bez pomoći odvjetnika.

 

Općina može uzeti Vašu nekretninu ako ste pasivni

 

U situacijama kad umrla osoba nema nasljednika, sud postavlja neku vrstu povjerenika, koji bi u idealnim uvjetima trebao proučiti detaljnije javno dostupne podatke i pozvati potencijalne nasljednike na sudjelovanje u ostavini.

U praksi se to ne događa i ostavinski postupak završava tako da se imovina umrle osobe proglašava kao općinska imovina tzv. ošasna imovina.

 

Jednom kad je doneseno rješenje o tome da imovina pripada gradu ili općini na čijem se teritoriju nalazi, ne postoji jednostavan način za ispravljanje tog rješenja. Potrebno je voditi parnicu protiv grada i općine gdje imovina leži kako bi se stanje u zemljišnim knjigama ispravilo.

 

Obiteljske zadruge kao vlasnici hektara imovine

 

U praksi se donekle jednostavnije rješavaju slučajevi u kojima je umrla osoba upisana kao vlasnik u zemljišne knjige. Problem nastaje kod imovine s neregistriranim vlasništvom ili u slučaju neusklađenog stanja zemljišnih knjiga.

 

U većini ruralnih predjela zemljišne knjige nisu desetljećima ažurirane jer je to u bivšim režimima bilo preskupo i jer su ljudi znali što je čije. Na taj način se i izbjegavala stroga podjela vlasništva na pojedine osobe, pa u dijelu Like i dan danas postoje takozvane obiteljske zadruge, na koje se vode nekretnine, iako su te zadruge ukidane više puta reformama u 19. i 20. stoljeću.

 

To predstavlja veći izazov jer je osim tematike nasljedstva, potrebno dokazati i činjenicu korištenja te imovine tijekom vremena. Dokazivanje se provodi u najvećem broju slučajeva unutar parnice.

 

Godine nesređenog registarskog stanja otežava nasljeđivanje

 

Registrirano se stanje može razlikovati u katastarskom operatu i u zemljišnim knjigama. U katastarskom operatu se navodi ime faktičnog posjednika nekretnine, a u zemljišnim knjigama se navodi formalni vlasnik nekretnine. U dokazivanju vlasništva nam može koristiti stanje iz katastra, ali za razliku od pravnog uređenja u Srbiji, u Hrvatskoj je samo izvadak iz zemljišne knjige mjerodavan za dokazivanje vlasništva nad imovinom.

 

U Ogulinu su i dalje zemljišne knjige “izvan funkcije” zbog čega je potrebno istraživati i stvarno stanje na terenu. Po cijeloj Hrvatskoj postoje građevine koje su umjesto u zemljišne knjige, zavedene u takozvane knjige položenih ugovora. Ti podaci nisu dostupni online, za razliku od standardnih zemljišnih knjiga. Vrlo je vjerojatno da je stan sagrađen u 60.-im godinama u Karlovcu, upisan u knjige položenih ugovora, a ne u zemljišne knjige.

S obzirom da je u Hrvatskoj postupak usklađivanja zemljišnoknjižnog stanja i katastarskog stanja još uvijek u tijeku, često postoji situacija da je za neku nekretninu zabilježeno da predstavlja takozvano društveno vlasništvo. I ovo je potrebno ispravljati u sudskom postupku.

 

Pokrenite sudski postupak i ostvarite nasljedstvo

 

U Hrvatskoj je sudsko rješavanje svih navedenih situacija dugotrajno. Posebno je to izraženo u Zadru gdje se nalazi sud koji pokriva cijelo dalmatinsko zaleđe gdje se u pravilu nalazi imovina nasljednika koji žive u Srbiji.

 

Porezi ne sprječavaju stjecanje i imanje imovine u Hrvatskoj

 

Za nasljeđivanje nekretnina u Hrvatskoj nije potrebno imati hrvatsko državljanstvo.

 

Obveznik plaćanja poreza na nasljedstvo je osoba koja naslijedi imovinu u Hrvatskoj. Postoje određeni slučajevi u kojima nasljednik neće biti obvezan platiti porez na nasljedstvo.

 

Ako je nasljednik naslijedio nekretninu platit će porez na promet nekretnina u iznosu 3% vrijednosti nekretnine. Ako je naslijedio pokretnine ili gotov novac platit će porez od 4%.

 

PS. Porez na nekretnine u Hrvatskoj ne postoji, pa se ne treba “bojati” nasljeđivanja nekretnina. Ali se za konkretan slučaj, kako bi se izbegle greške i troškovi, valja posavetovati za licima koja su stručna i sposobna da vam pomognu.

Za više informacija o ovoj ili bilo kojoj drugoj pravnoj, poreskoj ili poslovnoj temi, slobodno pišite zateve, predloge, sugestije ili pitanja na [email protected] u bilo koje vreme ili nam se javite na broj telefona +381113281914 svakog radnog dana od 08:30 do 16:30

Informacije sadržane u ovom upozorenju su za opšte obrazovanje i znanje naših čitalaca. Nije osmišljeno da bude, i ne treba da se koristi kao jedini izvor informacija prilikom analize i rešavanja pravnog problema, i ne treba da bude zamena za pravni savet koji se oslanja na konkretnu činjeničnu analizu. Štaviše, zakoni svake jurisdikcije su različiti i stalno se menjaju. Ove informacije nemaju za cilj stvaranje, a njihovo primanje ne predstavlja odnos advokat-klijent. Ako imate konkretna pitanja u vezi sa određenom činjeničnom situacijom, imate pravo da se konsultujete sa autorima ove publikacije, vašim predstavnikom iz AK STATT ili drugim nadležnim pravnim savetnikom.

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka