Želite da se preselite u Srbiju? Postanite rezident u samo 3 koraka!

 

Zbog svog izuzetnog geografskog položaja Republika Srbija je oduvek bila atraktivna destinacija za strane državljane, a kako je nedavno zabeležila značajan i stabilan ekonomski rast, to je dovelo do ekspanzije stranih investicija i globalne imigracije.

 

Ukoliko ste strani državljanin koji planira da proširi svoje poslovanje na Republiku Srbiju ili ste pak stranac u potrazi za poslom u Republici Srbiji, u nastavku se nalazi pregled osnovnih koraka koje morate proći kako biste taj cilj i ostvarili.

 

  1. VIZA ZA ULAZAK U REPUBLIKU SRBIJU

 

Pre nego što odlučite da se preselite u Republiku Srbiju, najpre treba da utvrdite da li Vam je za ulazak u zemlju potrebna viza, jer pravila variraju u zavisnosti od zemlje iz koje dolazite.

 

Državljanima zemalja Evropske Unije, Sjedinjenih Američkih Država, Ruske Federacije i svega još par azijskih zemalja omogućen je ulazak na teritoriju Republike Srbije bez vize.

 

Turistički boravak za strance, koji mogu da uđu u Republiku Srbiju bez vize, može da traje do 90 dana, u periodu od ukupno 180 dana, ukoliko međunarodnim ugovorom ili odlukom Vlade nije određen drugačiji period trajanja bezviznog turističkog boravka.

 

Ukoliko dolazite iz neke od zemalja koje ne potpadaju pod bezvizni režim za ulazak u Republiku Srbiju, potrebno je da se obratite najbližem diplomatsko konzularnom predstavništvu Republike Srbije u inostranstvu i obezbedite vizu C ili vizu D, zavisno od razloga dolaska i dužine planiranog boravka u Republici Srbiji. Ono na šta treba obratiti pažnju jeste, da ukoliko planirate da u Srbiji boravite duže od  90 dana ili ukoliko želite da radite u Republici Srbiji, neophodno je da obezbedite vizu za duži boravak odnosno vizu D.

 

 

  1. PRIVREMENI BORAVAK U REPUBLICI SRBIJI

 

Nakon što ste uspešno obezbedili vizu D i ušli u Republiku Srbiju, odnosno ukoliko dolazite iz zemlje koja potpada pod bezvizni režim, sledeći korak koji Vam predstoji jeste da podnesete zahtev za dobijanje dozvole za privremeni boravak.

 

Zahtev za dobijanje dozvole privremenog boravka se podnosi Upravi za strance Ministarstva unutrašnjih poslova prema mestu u kome strani državljanin planira da živi.

 

Ono što je važno jeste da osnov za podnošenje zahteva za dobijanje dozvole privremenog boravka treba da bude isti kao osnov za odobrenu vizu D.

 

  1. RADNA DOZVOLA

 

Bilo da ste zaposleni u Republici Srbiji ili ste registrovani kao preduzetnik ili imate udeo u vlasništvu neke kompanije, nakon dobijanja boravišne dozvole neophodno je da obezbedite i radnu dozvolu.

 

Koji zahtev ćete podnositi zavisi od toga da li ste zaposleni u svojoj firmi, registrovani kao preduzetnik (samozapošljavanje) ili ste pak zaposleni u firmi čiji niste vlasnik (zapošljavanje).

 

Zahtev za radnu dozvolu za samozapošljavanje podnosi se lično, dok se zahtev za radnu dozvolu za zapošljavanje podnosi od strane poslodavca i to nadležnoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje.

 

P.S. Imigracione stvari jesu veoma osetljive i zahtevaju detaljan i posvećen pristup, stoga je najbolje da Vas na tom putu prati stručnjak za imigraciono pravo.

 

Za više informacija o ovoj ili bilo kojoj drugoj pravnoj, poreskoj ili poslovnoj temi, možete slobodno da nam pišite na [email protected] u bilo koje vreme ili da nam se javite na broj telefona +381113281914 svakog radnog dana od 08:30 do 16:30

 

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka