Šta treba znati o izvršnom postupku u Srbiji?

Poslednja stanica nenaplaćenih potraživanja – izvršni postupak

Prodali ste robu, izvršili ste uslugu ili ste po bilo kom osnovu izvršili svoju obavezu na osnovu koje je druga strana postala dužna da vam plati. Ali to nije učinila. Niti namerava.

Osim što ste nervozni, u drastičnijim situacijama se hvatate i za glavu i strepite za likvidnost sopstvenog biznisa i postavljate sebi pitanje – da li je sve moglo da se izbegne?

Verovatno da jeste, ali je podjednako verovatno i da nije. Pravo je pitanje, da li ste vi preduzeli sve korake u cilju da spremni dočekate takav potencijalni scenario?

Rukovodeći se poslovnim planovima i postavljenim ciljevima, a radi ostvarivanja profita, mnogi najčešće ne biraju (a na samom početku svog poslovanja, najčešće i nisu u poziciji da biraju) druge privredne subjekte sa kojima će ostvariti poslovnu saradnju. Ipak, upravljanje rizicima doneće vam preko potrebnu sigurnost i izvesnost vašeg poslovanja, pa samim tim i poslovnog uspeha.

Šta na prvom mestu možete da učinite?

  • Proverite bonitet privrednog subjekta sa kojim nameravate da ostvarite saradnju.
  • Proverite njegovu celokupnu imovinu u meri koja vam je dostupna.
  • Proverite ostale dostupne podatke, kao što su tekući računi privrednog društva putem sajta Narodne banke Srbije, kao i da li su blokirani (ili su bili blokirani) po bilo kom osnovu.
  • Ispostavite potpunu fakturu za svoje usluge.
  • Zaključite ugovor u pismenoj formi i ugovorite odgovarajuća sredstva obezbeđenja.
  • Uopšte, odnosite se prema sopstvenom biznisu sa visokim stepenom pažnje.

Preduzimanje navedenih koraka, ne može vas poštedeti mogućnosti da vam neko ne plati, ali ćete imati kakvo-takvo tlo pod nogama u trenutku nastanka „potresa“ i nećete rizikovati da vas jedan potres, toliko čest u poslovnom svetu, baci na kolena.

Koji su vam dalji koraci?

U zavisnosti od izgleda za naplatu i visine potraživanja, naplatu vašeg potraživanja možete inicirati sudskim ili vansudskim putem. Navedena odluka predstavlja predmet vaše diskrecione ocene. U nastavku teksta, donosimo Vam pregled ključnih tačaka sudskog – izvršnog postupka, njegovih glavnih karakteristika i vaših mogućnosti u njemu.

Pokretanje izvršnog postupka

Izvršni postupak pokreće se predlogom za izvršenje pred stvarno i mesno nadležnim sudom, a nakon donošenja Rešenja o izvršenju, dalji postupak izvršenja sprovodi se pred Javnim izvršiteljem.

Zakonom o izvršenju i obezbeđenju (“Sl. glasnik RS”, br. 106/2015, 106/2016 – autentično tumačenje, 113/2017 – autentično tumačenje i 54/2019 „Zakon“) propisano je da se predlog za izvršenje može podneti na osnovu izvršne i verodostojne isprave, uz dostavljanje izvršne, odnosno verodostojne izjave u originalu ili overenom prepisu. Pored toga, predlogom za izvršenje obavezno se, po izboru poverioca, navodi Javni izvršitelj koji će sprovesti izvršenje, kao i predmet i sredstvo izvršenja.

Izvršne isprave su:

1) izvršna sudska odluka i sudsko poravnanje koji glase na davanje, činjenje, nečinjenje ili trpljenje;

2) izvršna odluka doneta u prekršajnom ili upravnom postupku i upravno poravnanje koji glase na novčanu obavezu ako posebnim zakonom nije drukčije određeno;

3) izvod iz Registra zaloge i izvod iz Registra finansijskog lizinga;

4) ugovor o hipoteci i založna izjava;

5) plan reorganizacije u stečajnom postupku čije je usvajanje rešenjem potvrdio sud;

6) javnobeležničke isprave koje imaju snagu izvršne isprave;

7) sporazum o rešavanju spora putem posredovanja, koji ispunjava uslove određene zakonom kojim se uređuje posredovanje u rešavanju sporova;

8) odluka Ustavnog suda kojom je usvojen zahtev podnosioca ustavne žalbe za naknadu štete;

9) isprava koja je ovim ili drugim zakonom određena kao izvršna isprava.

Ugovor o hipoteci i založna izjava jesu izvršne isprave ako su zaključeni, odnosno dati u formi koju određuje zakon kojim se uređuje hipoteka, ako sadrže odredbe koje on predviđa i ako su upisani u katastar nepokretnosti kao izvršna vansudska hipoteka.

Na osnovu izvršnih isprava iz stava tačaka 3. i 4. izvršenje se može sprovesti samo na predmetu založnog prava, dok se u ostalim slučajevima predmet izvršenja određuje predlogom za izvršenje.

Sa druge strane, verodostojne isprave su:

1) menica i ček domaćeg ili stranog lica, sa protestom ako je potreban za zasnivanje potraživanja;

2) izvod iz Centralnog registra hartija od vrednosti o stanju na računu zakonitog imaoca obveznica ili instrumenta tržišta novca (trezorski, blagajnički i komercijalni zapisi) i odluka o njihovom izdavanju;

3) račun domaćeg ili stranog lica, sa otpremnicom ili drugim pismenim dokazom o tome da je izvršni dužnik obavešten o njegovoj obavezi;

4) izvod iz poslovnih knjiga o izvršenim komunalnim ili srodnim uslugama;

5) obračun ili izvod iz poslovnih knjiga za potraživanje takse za javni medijski servis;

6) javna isprava koja stvara izvršivu novčanu obavezu;

7) bankarska garancija;

8) akreditiv;

9) overena izjava izvršnog dužnika kojom ovlašćuje banku da s njegovog računa prenese novčana sredstava na račun izvršnog poverioca;

10) obračun kamate sa dokazom o osnovu dospelosti i visini potraživanja;

11) privremena ili okončana situacija o izvršenim građevinskim radovima;

12) obračun o nagradi i naknadi troškova advokata.

Verodostojna isprava podobna je da se na osnovu nje donese rešenje o izvršenju na osnovu verodostojne isprave ako sadrži podatke o izvršnom poveriocu i izvršnom dužniku i predmet, vrstu, obim i dospelost obaveze izvršnog dužnika.

Ako dospelost obaveze ne može da se utvrdi iz verodostojne isprave, izvršni poverilac dužan je da uz verodostojnu ispravu priloži pismeni dokaz da je izvršnom dužniku ostavio naknadni rok da ispuni obavezu.

Koja je razlika između izvršne i verodostojne isprave?

Postupak izvršenja po Rešenju o izvršenju donetom na osnovu izvršne isprave počinje da se sprovodi pre pravnosnažnosti Rešenja o izvršenju (dakle, odmah), sa izuzetkom da nepokretnosti ili pokretne stvari na kojima se namiruje novčano potraživanje ne mogu biti prodate pre pravnosnažnosti Rešenja o izvršenju.

Sa druge strane, izvršenje Rešenja o izvršenju donetog na osnovu verodostojne isprave sprovodi se posle njegove pravnosnažnosti, izuzev kad je doneto na osnovu menice.

Predmet i sredstvo izvršenja

Sredstva izvršenja su radnje kojima se namiruje potraživanje izvršnog poverioca.

Sredstva izvršenja radi namirenja novčanog potraživanja jesu: prodaja nepokretnosti izvršnog dužnika, prodaja pokretnih stvari izvršnog dužnika, zajednička prodaja nepokretnosti i pokretnih stvari, prenos novčanog potraživanja izvršnog dužnika, prenos zarade izvršnog dužnika, prenos novčanih sredstava s računa izvršnog dužnika kod banke, prenos sredstava sa štednog uloga ili tekućeg računa izvršnog dužnika, prodaja finansijskih instrumenata izvršnog dužnika, prodaja udela izvršnog dužnika u privrednim subjektima i prenos potraživanja izvršnog dužnika da mu se predaju ili isporuče pokretne stvari ili preda nepokretnost i unovčenje drugih imovinskih prava izvršnog dužnika.

Predmeti izvršenja su stvari i prava izvršnog dužnika na kojima se sprovodi izvršenje.

Predmet izvršenja ne mogu biti stvari izvan prometa, objekti, oružje i oprema koji su namenjeni odbrani i bezbednosti Republike Srbije.

Predmet izvršenja ne mogu biti ni nepokretne ni pokretne stvari koje koriste državni organi za obavljanje poslova iz svoje nadležnosti.

Predmet izvršenja ne mogu biti novčana sredstva i finansijski instrumenti koji su utvrđeni kao sredstvo obezbeđenja u skladu sa zakonom kojim se uređuje finansijsko obezbeđenje, uključujući novčana sredstva i finansijske instrumente na kojima je ustanovljeno založno pravo u skladu sa tim zakonom.

Predmet izvršenja ne mogu biti ni druga prava i stvari koji su Zakonom ili drugim zakonom izuzeti od izvršenja.

Sprovođenje izvršenja

Nakon donošenja Rešenja o izvršenju, sud dostavlja Rešenje o izvršenju naznačenom Javnom izvršitelju radi njegovog sprovođenja.

Javni izvršitelj potom izdaje predujam za sprovođenje izvršenja, a koji inicijalno plaća izvršni poverilac, te nakon plaćenog predujma započinje sprovođenje izvršenja.

U zavisnosti od opredeljenog sredstva i predmeta izvršenja, Javni izvršitelj donosi zaključak o sprovođenju izvršenja, i u skladu sa stvarnim mogućnostima i imovinom izvršnog dužnika sprovodi izvršenje. Ukoliko izvršenje nije moguće sprovesti na opredeljenim predmetima, Javni izvršitelj će naložiti izvršnom poveriocu da opredeli dalji tok postupka, što će najčešće za odgovor imati predlog izvršnog poverioca da Javni izvršitelj izvrši dodatne provere imovine izvršnog dužnika (a što će prouzrokovati dodatne troškove Javnog izvršitelja koji inicijalno padaju na poverioca), koja je podobna za sprovođenje izvršenja. Ukoliko se takva imovina ne pronađe, Javni izvršitelj će doneti odluku da se izvršni postupak obustavi.

Ukoliko ima imovine podobne za sprovođenje izvršenja, Javni izvršitelj će sprovesti izvršenje opredeljenim sredstvom, i namiriti izvršnog poverioca prenosom novčanog iznosa na njegov račun, kojim se postupak izvršenja faktički okončava.

Nakon namirenja, Javni izvršitelj  donosi zaključak kojim se utvrđuje nagrada Javnog izvršitelja za uspešno sprovođenje izvršnog postupka, koju takođe plaća izvršni poverilac, a potom i zaključak da je preduzeta poslednja izvršna radnja kojom se izvršni postupak zaključuje.

Izvršni poverilac dužan je da u roku od 8 dana od dana okončanja postupka podnese Javnom izvršitelju zahtev za naknadu troškova izvršnog postupka pred Javnim izvršiteljem i to troškove koje poverilac platio Javnom izvršitelju, troškove advokata, troškove eventualnih procenitelja i veštaka, ali ne i sudske troškove s obzirom da se troškovi postupka pred sudom namiruju uporedo sa glavnim potraživanjem u samom postupku, a o čemu Javni izvršitelj odlučuje rešenjem. Rešenje o troškovima izvršnog postupka pred Javnim izvršiteljem jednako je kao Rešenje o izvršenju, tj. ukoliko dužnik ne izmiri troškove postupka u roku od 8 dana, istim se određuje predmet i sredstvo prinudne naplate utvrđenih troškova. Po naplati troškova, Javni izvršitelj iste prenosi na račun izvršnog poverioca i time je izvršni postupak definitivno okončan.

Ovo predstavlja samo jedan segment postupka izvršenja, koji je, imajući u vidu gore navedene rizike i sam po sebi dovoljno stresan, mukotrpan i dodatno košta.

Verujemo da ćete nakon čitanja ovog teksta, koji je, još jednom naglašavamo, pojednostavljen prikaz izvršnog postupka, primeniti naš glavni savet i prema sopstvenom biznisu se odnositi odgovorno i sa pažnjom, a rizične situacije dočekivati spremno.

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka