Prenos Udela u Srpskim Firmama

Kratak Vodič za Prenos Udela u Društvima sa Ograničenom Odgovornošću

Vlasničku strukturu u jednom preduzeću koje je ustrojeno u pravnoj formi društva sa ograničenom odgovornošću („Društvo“) čine upisani članovi tog Društva koji su inicijalno svojstvo člana Društva stekli zaključenjem ugovora o osnivanju Društva. Svaki član Društva stiče vlasnički udeo u Društvu srazmerno visini osnivačkog uloga.  Udeo se, shodno tome, izražava u procentima, uz navođenje njegove novčane vrednosti.

Mimo sticanja udela u Društvu osnivanjem, udeli se mogu sticati na različite načine koji su propisani Zakonom o privrednim društvima (“Sl. glasnik RS”, br. 36/2011, 99/2011, 83/2014 – dr. zakon, 5/2015, 44/2018, 95/2018 i 91/2019 „Zakon“). Fokus ovog teksta biće na ugovornom načinu sticanja udela u postojećim Društvima.

Opšte karakteristike

Zakon propisuje da je prenošenje udela slobodno, u granicama ograničenja propisanih Zakonom, kao i eventualnih ograničenja koja slobodnom voljom osnivača Društva mogu biti propisana Ugovorom o osnivanju Društva. Udeo se ugovorom može preneti zaključenjem Ugovora o prenosu udela („Ugovor“). Kao i svaka statusna promena u Društvu, podleže obaveznoj registraciji u Agenciji za privredne registre, koja je konstitutivnog karaktera. Bez upisa promene u registru, promena u pogledu vlasnika udela nema efektivnog dejstva. Udeo se može preneti kao celokupan ili u delimično, bilo na fizičko, bilo na pravno lice.

Da bi se pomenuta registracija uspešno sprovela, potrebno je da Ugovor bude zaključen u Zakonom propisanoj formi. Na prvom mestu, Ugovor mora biti zaključen u pisanoj formi, što predstavlja osnovni uslov punovažnosti Ugovora. Pored toga, dodatni uslov punovažnosti Ugovora je da potpisi prenosioca i sticaoca udela budu overeni od strane Javnog beležnika. Bez ispunjenja ova dva uslova, Ugovor ne proizvodi pravno dejstvo i na osnovu njega se ne može izvršiti registracija promene u Agenciji za privredne registre.

Pored zahteva samog Zakona, postoje i standardni zahtevi ugovornog prava u pogledu jasnog navođenja bitnih elemenata Ugovora, kao što su tačno navođenje podataka o prenosiocu i sticaocu, podataka Društva u kojem se prenosi udeo, novčane vrednosti ukupnog kapitala Društva, tačan procentualni iznos udela, njegova novčana vrednost, iznos novčane naknade za prenos ili navođenje da se udeo ustupa bez naknade.

Zakonska ograničenja

  • Pravo preče kupovine

Zakon propisuje da članovi Društva imaju pravo preče kupovine kada član koji namerava da prenese svoj udeo, namerava to da učini trećem licu, koje nije član Društva. Prenosilac je tada u obavezi da uputi pisanu ponudu preostalim članovima društva, a koja sadrži bitne elemente ugovora o prenosu udela, adresu na kojoj se može izvršiti prihvat ponude i rok za zaključenje i overu ugovora o prenosu udela. U slučaju da ponuda ne sadrži navedene elemente, ista se neće smatrati punovažnom i u potencijalnom sudskom postupku će voditi ka poništaju ugovora o prenosu udela.

Član društva kojem je ponuda upućena, dužan je da se o istoj izjasni na pismeni način u roku od 30 dana od dana prijema ponude ili u roku koji je propisan Ugovorom o osnivanju Društva. Protekom roka (ili ukoliko ponuđeni član ranije izjavi da ponudu ne prihvata jer nema interesa za sticanje predmetnog udela), smatraće se da ponuđeni član nije prihvatio ponudu, pa će prenos udela na treće lice biti moguće da se izvrši bez bojazni da će isto biti poništeno u potencijalnom sudskom postupku, u kom slučaju sama presuda može zameniti Ugovor o prenosu udela, ukoliko je pored poništaja Ugovora kojim se povređuje pravo preče kupovine zahtevan i prenos udela.

Ako nijedan član društva koji ima pravo preče kupovine ne iskoristi to pravo u skladu sa odredbama Zakona i osnivačkog akta, prenosilac udela može u roku od 90 dana od dana isteka roka za prihvat ponude zaključiti ugovor o prenosu udela sa trećim licem, pod uslovima koji ne mogu biti povoljniji od uslova iz ponude koja je dostavljena drugim članovima Društva, osim ako je osnivačkim aktom drugačije određeno.

  • Poreska kontrola

Tokom postupka poreske kontrole, kao i tokom drugih postupaka poreske policije ili za vreme privremenog oduzimanja PIB-a, zaključenje samog Ugovora o prenosu udela je moguće, ali ne i njegova registracija u Agenciji za privredne registre.

Naime, Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji, propisano je da Agencija za privredne registre ne može da vrši registracije statusnih promena Društva u periodu od dobijanja obaveštenja Poreske uprave da će se kod privrednog subjekta vršiti poreska kontrola, uključujući i radnje Poreske policije u cilju otkrivanja poreskih krivičnih dela, do dobijanja obaveštenja da je poreska kontrola završena, odnosno okončane radnje Poreske policije, kao i u periodu od dobijanja obaveštenja da je privrednom subjektu, u skladu sa ovim zakonom, privremeno oduzet PIB, do dobijanja obaveštenja da je tom subjektu vraćen PIB.

Druga ograničenja

Ugovorom o osnivanju Društva mogu se propisati dodatna ograničenja za ugovorni prenos udela trećim licima u pogledu pribavljanja pisane saglasnosti Društva za prenos. Saglasnost donosi skupština Društva prostom većinom glasova. Prenosilac je dužan da uz pismeni zahtev za izdavanje saglasnosti dostavi podatke o trećem licu na koje namerava da prenese svoj udeo, kao i sve bitne elemente budućeg Ugovora.

Pored davanja saglasnosti, Društvo je ovlašćeno i da odbije izdavanje saglasnosti, ali da istovremeno odredi lice (fizičko ili pravno) sa kojim prenosilac može zaključiti Ugovor.

Ukoliko se saglasnost ne izda u roku od 30 dana od dana prijema zahteva, prenosilac ima pravo da zaključi Ugovor bez ikakvih bojazni u pogledu njegove punovažnosti. U suprotnom slučaju, kada je odbijeno izdavanje saglasnosti, a Društvo nije označilo lice sa kojim prenosilac može da zaključi Ugovor, Društvo je dužno da u roku od 30 dana od dana isteka roka za odgovor na zahtev otkupi udeo prenosioca pod uslovima koji su dostavljeni u zahtevu za saglasnost.

U slučaju nepoštovanja procedure koja je ustanovljena garantovana je sudska zaštita. Pored navedenih ograničenja, Ugovorom o osnivanju Društva mogu se propisati i druga koja nisu propisana Zakonom.

Sledstveno, pre zaključenja Ugovora o prenosu udela potrebno je dobro se upoznati sa svim zakonskim, statutarnim i faktičkim uslovima od kojih može zavisiti punovažnost pravnog posla i konačni ishod u pogledu mogućnosti za registraciju.

 

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka