Pravni Koraci za Utvrđenje Rodbinske Veze i Promene Ličnog Imena u Srbiji
Uvod u Pravni Problem
Pravni proces utvrđivanja rodbinske veze između dve osobe može postati komplikovan kada je preminula osoba tokom života promenila svoje ime, a nadležni organi nemaju odgovarajuće dokumente koji potvrđuju tu promenu. U konkretnom slučaju, matičari su odbili da u izvodu rođenih sina preminule žene unesu njeno prvobitno ime i prezime, što je izazvalo pravne poteškoće. U ovom članku ćemo istražiti pravne korake koje sin i unuk preminule osobe mogu preduzeti kako bi utvrdili svoju rodbinsku vezu i obezbedili dokumentaciju u matičnim knjigama koja bi to potvrdila.
Zakonski Okvir: Pravo na Lično Ime i Promenu Imena
Prema Porodičnom zakonu Republike Srbije (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2005, 72/2011 – dr. zakon i 6/2015), svako lice ima pravo na lično ime koje se sastoji od imena i prezimena i koje se upisuje u matičnu knjigu rođenih. Pravo na promenu ličnog imena takođe je regulisano ovim zakonom, gde je predviđeno da svako lice koje je navršilo 15 godina života i sposobno je za rasuđivanje može podneti zahtev za promenu imena. Ovaj zahtev se podnosi opštinskoj upravi, koja je dužna da o tome obavesti nadležnog matičara radi upisa promene u matične knjige.
Matične Knjige kao Osnovna Službena Evidencija
Zakon o matičnim knjigama (“Sl. glasnik RS”, br. 20/2009, 145/2014 i 47/2018) propisuje da su matične knjige osnovne službene evidencije o ličnom stanju građana, u koje se upisuju činjenice rođenja, braka, smrti i druge zakonom predviđene činjenice. Matične knjige se vode u elektronskom i papirnom obliku, a sve promene, uključujući promene ličnog imena, moraju biti evidentirane u ovim knjigama.
Pravni Postupak za Utvrđivanje Rodbinske Veze
U slučaju kada je potrebno utvrditi rodbinsku vezu između dve osobe, kao što je ovde slučaj, sin i unuk preminule osobe mogu podneti zahtev ovlašćenom matičaru za izdavanje uverenja koje sadrži podatke o promeni ličnog imena preminule osobe. Ovim se pokreće upravni postupak, a pravni interes za pokretanje takvog postupka ogleda se u ostvarivanju prava na saznanja o sopstvenom poreklu i prava na nasleđivanje preminule osobe.
Značaj Čuvanja Podataka u Matičnim Knjigama
Imajući u vidu da se matične knjige vode u elektronskom i papirnom obliku i da se podaci u njima čuvaju trajno, nemoguće je da nadležni organi ne poseduju dokaz o promeni imena preminule osobe. Prema Zakonu, matične knjige i dokumentacija na osnovu koje je izvršen upis čuvaju se najmanje 100 godina, nakon čega se predaju nadležnom arhivu na trajno čuvanje.
Zaključak
S obzirom na sve navedeno, sin i unuk preminule osobe imaju zakonski osnov da pokrenu upravni postupak za utvrđivanje rodbinske veze i promenu ličnog imena u matičnim knjigama. Ovim postupkom ostvaruju pravo na dokumentovanje sopstvenog porekla i prava na nasleđivanje, što je od ključne važnosti za rešavanje njihovih pravnih problema.