Povrat oduzetog PIB-a u Srbiji: Uslovi i procedura
U Srbiji se Poreski identifikacioni broj (PIB) može oduzeti pravnim i fizičkim licima zbog različitih razloga, poput nepodnošenja poreskih prijava ili neplaćanja poreza. Međutim, postoji mogućnost vraćanja oduzetog PIB-a uz ispunjavanje određenih uslova i procedura.
Proces vraćanja oduzetog PIB
Prvi korak u procesu vraćanja oduzetog PIB-a je podnošenje zahteva nadležnoj poreskoj upravi. Zahtev se može podneti u pisanom obliku ili elektronski, preko portala ePorezi. U zahtevu je potrebno navesti razlog oduzimanja PIB-a i tražiti njegovo vraćanje.
Uslovi vraćanja oduzetog PIB
Uz zahtev, potrebno je priložiti i dokumentaciju koja potvrđuje da su ispunjeni uslovi za vraćanje PIB-a. Prema Zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji, uslovi za vraćanje PIB-a su:
- Podnošenje svih poreskih prijava i izmirenje poreskih obaveza: Pravna ili fizička lica kojima je oduzet PIB moraju podneti sve poreske prijave i izmiriti sve poreske obaveze za period za koji je PIB oduzet.
- Pokretanje postupka rešavanja sporova: Ako postoji spor između poreskog obveznika i poreske uprave, pravno ili fizičko lice koje traži vraćanje PIB-a mora pokrenuti postupak rešavanja sporova. To može biti žalba na rešenje poreske uprave ili pokretanje upravnog spora.
- Izvršenje presude ili rešenja o odbijanju žalbe: Ako je u toku postupka rešavanja sporova doneta presuda ili rešenje o odbijanju žalbe, pravno ili fizičko lice koje traži vraćanje PIB-a mora ga dostaviti uz zahtev.
Razmatranje zahteva za vraćanje oduzetog PIB
Nakon podnošenja zahteva i priložene dokumentacije, poreska uprava će razmotriti zahtev i doneti odluku o vraćanju PIB-a. Ako su ispunjeni svi uslovi, PIB će biti vraćen u roku od 15 dana od dana donošenja odluke. U slučaju da se utvrdi da nisu ispunjeni svi uslovi, zahtev će biti odbijen.
Ukoliko pravno ili fizičko lice ne podnese zahtev za vraćanje PIB-a u roku od godinu dana od dana oduzimanja, smatra se da je odustalo od zahteva za vraćanje.
Kako se rešava povraćaj PIB-a
Ukratko, da bi se PIB vratio nakon oduzimanja, pravna ili fizička lica moraju podneti sve poreske prijave i izmiriti sve poreske obaveze, pokrenuti postupak rešavanja sporova i dostaviti presudu ili rešenje o odbijanju žalbe, ako postoji. Nakon podnošenja zahteva, poreska uprava će razmotriti dokumentaciju i odlučiti o vraćanju PIB-a. Ukoliko su ispunjeni uslovi, PIB će biti vraćen u roku od 15 dana od donošenja odluke.
Važno je napomenuti da je PIB ključan identifikacijski broj za pravna i fizička lica u Srbiji, ne samo u pogledu poreskih obaveza, već i u mnogim drugim situacijama, poput otvaranja računa u banci, dobijanja dozvola za rad, ugovaranja poslova i sl. Zbog toga je važno održavati uredno stanje svojih poreskih obaveza i, ukoliko se suočite sa oduzimanjem PIB-a, blagovremeno podneti zahtev za njegovo vraćanje.
Konačno, vraćanje oduzetog PIB-a u Srbiji moguće je uz ispunjavanje određenih uslova i procedura koje su propisane Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji. Pravna i fizička lica koja žele da povrate svoj PIB nakon oduzimanja treba da podnesu zahtev nadležnoj poreskoj upravi, prilože odgovarajuću dokumentaciju i ispunjavaju sve uslove. Ukoliko su svi uslovi ispunjeni, poreska uprava će vratiti PIB u roku od 15 dana.