Ozbiljne izmene Krivičnog zakonika
Narodna skupština Republike Srbije donela je 21. maja 2019. godine Zakon o izmenama i dopunama krivičnog zakonika („Zakon“), objavljen u Službenom glasniku broj 40/2019, dana 21. maja 2019. godine, koji stupa na snagu 01. decembra 2019. godine.
Najznačajnija izmena zakona jeste uvođenje doživotne kazne zatvora, umesto kazne zatvora od trideset do četrdeset godina. Zakon propisuje i ograničenja u pogledu izricanja ove kazne, a koja su ostala ista kao i ograničenja za izricanje kazne zatvora u trajanju od trideset do četrdeset godina. Te se tako doživotna kazna zatvora može propisati samo za najteža krivična dela i najteže oblike krivičnih dela. Doživotnu kaznu zatvora nije moguće izreći licima koja u vreme izvršenja krivičnog dela nisu navršila dvadeset jednu godinu života. U slučaju da postoji zakonski osnov za ublažavanje kazne ili za oslobađanje od kazne, doživotna kazna zatvora se kao sankcija ne može izreći. Novousvojene izmene takođe predviđaju da krivična dela za koja je zaprećena doživotna kazna zatvora ne zastarevaju. Lica osuđena na doživotnu kaznu zatvora imaju prava na uslovni otpust ukoliko su izdržala 27 godina kazne. Rok za opoziv uslovnog otpusta je 10 godina od dana kada je osuđeni uslovno otpušten. Za krivična dela teško ubistvo, silovanje, obljuba nad nemoćnim licem, obljuba deteta i obljuba zloupotrebom položaja uslovni otpust nije moguć. Pored uvođenja doživotne kazne zatvora uvodi se novina u vidu strožeg kažnjavanja učinilaca krivičnih dela koji su povratnici, odnosno višestruki povratnici. Odredbe koje se odnose na krivična dela Ugrožavanje bezbednosti vazdušnog saobraćaja, Ugrožavanje bezbednosti vazdušnog saobraćaja nasiljem, Otmica vazduhoplova, broda i drugog prevoznog sredstva, Vrbovanje i obučavanje za vršenje terorističkih dela, Ugrožavanje lica pod međunarodnom zaštitom i Finansiranje terorizma, izmenjene su kako bi se Krivični zakonik u potpunosti uskladio sa FATF preporukom br. 5 o finansiranju terorizma.
Izmene zakona donete su na osnovu inicijative Fondacije „Tijana Jurić“ koja je Narodnoj skupštini podneta 09. novembra 2017. godine, a koju je svojim potpisom podržalo 158.460 građana Republike Srbije. Inicijativa se odnosila na uvođenje kazne doživotnog zatvora za krivična dela protiv života i tela i krivična dela protiv polne slobode u slučajevima kade je kao posledica izvršenog krivičnog dela nastupila smrt deteta, maloletnog lica, bremenite žene i nemoćnog lica. Zakonodavac smatra da se donetim izmenama ostvaruje cilj pravednosti i srazmernosti između učinjenog krivičnog dela i težine sankcije, kao svrha kažnjavanja. Drugi razlog donošenja izmena Zakona jeste potreba za usaglašavanjem domaćeg krivičnog zakonodavstva sa najvišim međunarodnim standardima koji se odnose na sprečavanje finansiranja terorizma.