Obnovljivi izvori energije u Srbiji

 

Usvojen Zakon o  korišćenju obnovljivih izvora energije

 

U cilju povećanja udela proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, Narodna skupština Republike Srbije je na sednici održanoj 20. aprila 2021. usvojila Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije („Zakon“). Zakon je objavljen u Službenog glasniku RS br. 40/2021 i stupa na snagu 30. aprila 2021. godine.

 

Ustavni osnov za donošenje Zakona

 

Ustavni osnov za donošenja ovog Zakona sadržan je u odredbi člana 97. Ustava Republike Srbije.

 

Oblast regulisanja

 

Ovim Zakonom uređuje se:

 

  • korišćenje energije iz obnovljivih izvora;
  • ciljevi korišćenja energije iz obnovljivih izvora;
  • način određivanja udela obnovljivih izvora energije Republike Srbije u bruto finalnoj potrošnji energije;
  • integracija energije iz obnovljivih izvora na tržište;
  • sistemi podsticaja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora;
  • garancije porekla električne energije;
  • proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju;
  • korišćenje obnovljivih izvora energije u oblasti toplotne energije i oblasti saobraćaja;
  • posebni postupci koji se odnose na izgradnju i priključenje energetskih objekata koji koriste obnovljive izvore energije;
  • osnove mehanizama saradnje sa drugim državama u oblasti obnovljivih izvora energije;
  • nadzor nad sprovođenjem ovog zakona;
  • kao i druga pitanja od značaja za obnovljive izvore energije.

 

Zakon najpre predviđa da je korišćenje energije iz obnovljivih izvora u javnom interesu i od posebnog značaja za Republiku Srbiju.

 

Podsticaji za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora sprovode se u određenom podsticajnom periodu kroz sistem tržišnih premija i sistem fid-in tarifa.

 

Tržišna premija je vrsta operativne državne pomoći koja predstavlja dodatak na tržišnu cenu električne energije koju korisnici tržišne premije isporuče na tržište i koja se određuje u evrocentima po kWh u postupku aukcija.

 

Fid-in tarifa je vrsta operativne državne pomoći koja se dodeljuje u obliku podsticajne otkupne cene koja se garantuje po kWh za isporučenu električnu energiju u elektroenergetski sistem u toku podsticajnog perioda. One se zadržavaju samo za mala postrojenja i demonstracione projekte.

 

Reguliše se proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora energije za sopstvenu potrošnju.

Uvodi se institut kupca-proizvođača.

Kupac-proizvođač ima prava da:

  • proizvodi električnu energiju za sopstvenu potrošnju,
  • da skladišti električnu energiju i
  • višak proizvedene električne energije isporuči u elektroenergetski sistem radi prodaje.

Kupac-proizvođač ima pravo na umanjenje računa u narednom obračunskom periodu, odnosno na naknadu od strane snabdevača za višak električne energije koje isporuči u elektroenergetski sistem.

Građani mogu da formiraju Zajednicu obnovljivih izvora energije. Zajednica obnovljivih izvora energije („Zajednica“) je pravno lice koje se osniva u skladu sa zakonom kojim je uređen pravni položaj udruženja i zasniva se na otvorenom i dobrovoljnom učešću svojih članova.  Primarni cilj osnivanja Zajednice je korišćenje obnovljivih izvora energije za zadovoljenje energetskih potreba članova zajednice na održiv način koji obuhvata ekološke, ekonomske ili socijalne koristi za članove kao i za lokalnu zajednicu i društvo.

 

U cilju povećanja korišćenja energije iz obnovljivih izvora, mogu se podsticati tehnologije u ranom razvoju koje koriste nove obnovljive izvore, kao što je zeleni vodonik i drugi energenti. Zeleni vodonik može se koristiti u oblasti toplotne energije, saobraćaja i prirodnog gasa u skladu sa odredbama ovog Zakona i zakona kojim se uređuje energetika.

 

Zakonom je napravljen prostor za potpunu digitalizaciju svih procedura u Ministarstvu rudarstva i energetike.

Nadzor nad sprovođenjem ovog Zakona vrši Ministarstvo rudarstva i energetike. Na kraju se nalaze kaznene odredbe kojima su propisane kazne za privredne prestupe i prekršaje.

Usvajanjem Zakona nastoji se da u Republici Srbiji do 2040. godine najmanje 40 % energije dolazi iz obnovljivih izvora.

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka