Novine u vezi Centralne Evidencije Stvarnih Vlasnika
Ministarstvo privrede Republike Srbije objavilo je na svojoj zvaničnoj internet stranci Nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika („Nacrt“).
Centralna evidencija stvarnih vlasnika regulisana je Zakonom o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika (“Sl. glasnik RS”, br. 41/2018 i 91/2019, „Zakon“), koji je donet 2018. godine.
Centralna evidencija je javna, jedinstvena, centralna, elektronska baza podataka o fizičkim licima koja su stvarni vlasnici pravnih lica i drugih lica registrovanih u Republici Srbiji („Registrovani subjekti“).
Centralnu evidenciju vodi Agencija za privredne registre Republike Srbije, a prema Zakonu obavezu evidentiranja podataka o stavarnim vlasnicima imaju:
- privredna društva, osim javnih akcionarskih društava;
- zadruge;
- ogranci stranih privrednih društava;
- poslovna udruženja i udruženja, osim političkih stranaka, sindikata, sportskih organizacija i udruženja, crkava i verskih zajednica;
- fondacije i zadužbine;
- ustanove;
- predstavništva stranih privrednih društava, udruženja, fondacija i zadužbina.
Zakon se ne primenjuje se na privredna društva i ustanove u kojima je Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave jedini član, odnosno osnivač.
U cilju unapređenja uslova za otpočinjanje poslovanja, Nacrt propisuje da se u slučaju osnivanja Registrovanog subjekta elektronskim putem, osnivač smatra ovlašćenim licem za evidentiranje podataka o stvarnom vlasniku, tako da se omogućava da se istovremeno sa osnivanjem Registrovanog subjekta izvrši upis stavrnog vlasnika u Centralnu evidenciju stvarnih vlasnika.
Ukoliko osnivač ne iskoristi ovu mogućnosti, ostaje obaveza lica ovlašćenog za zastupanje da u roku od 15 dana od dana nastupanja osnova evidentiranja iz Zakona izvrši upis u Centralnu evidenciju stvarnih vlasnika.
Kako će osnivač u postupku osnivanja Registrovanog subjekta elektrosnkim putem imati mogućnost da istovremeno sa osnivanjem izvrši evidentiranje stavrnog vlasnika bilo je neophodno propisati i njegovu odgovornost.
Ključni cilj koji se želi postići donošenjem predloženih izmena i dopuna važećeg Zakona ostvarivanje napretka u oblasti unapređenja uslova poslovanja, odnosno dobijanje maksimalnog broja poena i poboljšanje ranga Republike Srbije u ovoj oblasti na listi Svetske banke prilikom izrade narednog izveštaja, a što je u skladu sa Programom za unapređenje pozicije Republike Srbije na rang listi Svetske banke o uslovima poslovanja-Doing Business za period 2020-2023. godine sa Akcionim planom.
Pored navedenog, cilj koji će se postići usvajanjem predloženih rešenja je da se u jednom koraku pri elektronskom osnivanju Registrovanih subjekata izvrši upis u nadležni registar i evidentira stvarni vlasnik u Centralnu evidenciju stvarnih vlasnika, bez potrebe da kao do sada čekaju (npr. pet radnih dana za registraciju osnivanja društva s ograničenom odgovornošću) da budu upisani u nadležni registar, kako bi lice ovlašćeno za zastupanje Registrovanog subjekta moglo da evidentira podatke u Centralnu evidenciju.
Imajući u vidu da se trenutno od svih Registrovanih subjekata, samo društva s ograničenom odgovornošću mogu osnivati elektronskim putem, očekuje se da u prvoj godini primene ovu mogućnost iskoristi oko 10% Registrovanih subjekata, a kada se uvede isključiva elektronska registracija osnivanja svih ostalih Registrovanih 4subjekata, očekuje se da će procenat istih koji koriste ovu mogućnost biti znatno veći.