Narodna skupština Republike Srbije usvojila izmene i dopune Zakona o Putnim ispravama
Narodna skupština Republike Srbije donela je 14. novembra 2019. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama („Zakon“), objavljen u Službenom glasniku broj 81/2019, dana 15. novembra 2019. godine, koji je stupio na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku, 23. novembra 2019. godine.
Zakon sada omogućava da rok važenja putne isprave može biti kraći od deset godina, kada postoje Zakonom određeni objektivni razlozi. Kao novina utvrđuje se i ograničenje za lica koja su u period od pet godina izgubila ili oštetila dva ili više pasoša, u tom slučaju im se pasoš izdaje na period od godinu dana, osim ako imaju regulisan boravak u inostranstvu na period duži od godinu dana. Izmenama Zakona precizirani su rokovi u pogledu trenutka podnošenja zahteva za izdavanje novog pasoša, što je 6 meseci pre isteka starog, s tim da se zahtev u određenim slučajevima može podneti i ranije, kao što su izmene podataka navedenih u pasošu, usled oštećenja, dotrajalosti ili toga da je pasoš pun ili ukoliko fotografija više ne odgovara izgledu lica. Zahtev za novi pasoš se može podneti ranije od 6 meseci pre isteka važećeg, uz uvećanu naknadu za izdavanje pasoša. Razlog za ove izmene jeste namera zakonodavca da kapacitete nadležnog organa za izdavanje pasoša rastereti. Izmenjena je i odredba koja se odnosi na izdavanje pasoša maloletnom licu, te se sada, između ostalog, može izdati bez saglasnosti drugog roditelja ako se uz zahtev jednog roditelja podnese i potvrda nadležnog organa da je izdavanje pasoša u interesu deteta. Izmenama Zakona sada se omogućava i strankama da, pored suda ili državnog organa, vrše obaveštavanje o činjenicama koje za posledicu imaju prestanak razloga za odbijanje zahteva za izdavanje putne isprave i oduzimanje putne isprave. U pogledu oglašavanja isprave proglašene nevažećom novina je da će se sada oglašavanje vršiti na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova, umesto u Službenom glasniku Republike Srbije, što građane sada oslobađa troškova. Zakon predviđa da se način vođenja, sadržina jedinstvene elektronske evidencije o izdatim putnim ispravama, o odobrenim zahtevima za izdavanje putnih isprava, o oduzetim putnim ispravama i nevažećim putnim ispravama uređuje Zakonom o evidencijama i obradi podataka u oblasti unutrašnjih poslova. Ovim se omogućava da se sve evidencije u okviru nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova vode na sistemski uređen način.
Do izmena i dopuna Zakona došlo je iz razloga što su poslednje izmene Zakona bile još 2014. godine, a u međuvremenu su se menjali i drugi sa zakoni sa kojima je i ovij trebalo uskladiti. Osim toga, pojedine pojmove je trebalo preciznije definisati ili menjati kako bi se omogućilo bolje funkcionisanje nadležnih organa, a time se omogućilo građanima da lakše ostvare svoja prava. Izmenama Zakon se usklađuje i sa odredbama Zakona o opštem upravnom postupku. Pored toga Zakonom je izvršeno i terminološko usklađivanje sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. Zakon je stupio na snagu 23. novembra 2019. godine.