Legalizacija Objekata po Novom Zakonu: Sve Što Treba da Znate

Koji Objekti Moraju Biti Legalizovani?

U Srbiji se procenjuje da postoji oko 1.5 miliona bespravno izgrađenih objekata. Novi Zakon o Ozakonjenju Objekata iz 2018. godine postavlja jasne smernice o tome koji objekti moraju biti legalizovani. To uključuje objekte koji su potpuno završeni, kao i one na kojima su izvedeni osnovni konstruktivni radovi poput temelja, stubova, greda, armiranobetonske tavanice i krovne konstrukcije, bez obzira na završenu fasadu. Stepen završenosti se procenjuje prema vrsti i nameni objekta.

Koji Objekti Ne Mogu Biti Legalizovani?

Postoje određene kategorije objekata koje ne mogu biti legalizovane prema važećem zakonu. To uključuje objekte izgrađene na klizištima, koritima reka, zonama zaštite kulturnih dobara od izuzetnog značaja, zonama sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja, vojnim kompleksima i njihovim zaštitnim zonama, kao i objekte podignute u prvom stepenu zaštite parkova prirode (osim kuća i vikendica). Takođe, objekti napravljeni od nesigurnih materijala, poput kartonskih naselja, i oni za koje je već izdato pravosnažno rešenje o odbijanju zahteva za legalizaciju, ne mogu biti legalizovani.

Proces Legalizacije Objekata

Legalizacija objekata je obavezna za sve objekte koji nisu izričito izuzeti zakonom. Proces uključuje nekoliko koraka:

  1. Prikupljanje Dokumentacije: Potrebno je obezbediti sve potrebne dokumente koji dokazuju postojanje i izgradnju objekta.
  2. Provera Urbanističkih Uslova: Utvrđuje se da li objekat ispunjava urbanističke zahteve.
  3. Izrada Geodetskog Snimka: Ovlašćeni geodeta pravi precizan snimak objekta.
  4. Plaćanje Taksa i Naknada: Pri podnošenju zahteva plaćaju se određene takse i administrativne naknade.
  5. Podnošenje Zahteva: Nakon prikupljanja dokumentacije, podnosi se zahtev nadležnom organu.
  6. Provera i Odobrenje: Zahtev se pregledava i, ako je sve u skladu sa zakonom, izdaje se odobrenje za legalizaciju.

Takse za Legalizaciju Objekata

Taksa za legalizaciju zavisi od vrste, površine i namene objekta. Za kuće i stanove, takse se kreću od 5,000 dinara za objekte do 100 m², do 50,000 dinara za objekte preko 300 m². Za poslovne objekte, takse su znatno veće i mogu iznositi do 3,000,000 dinara za objekte preko 1500 m².

Objekti Izgrađeni Posle 2018. Godine

Objekti izgrađeni posle 2018. godine ne mogu biti legalizovani po trenutnim propisima. Jedno od rešenja za ove objekte je pribavljanje građevinske dozvole i upotrebne dozvole, što uključuje značajne troškove.

Legalizacija i Uknjižba

Nakon pravnosnažnog rešenja o legalizaciji, stiču se uslovi za upis prava svojine u javnoj knjizi o evidenciji nepokretnosti i katastaru vodova. Nadležni organi su dužni da dostave elaborat geodetskih radova i primerak rešenja organu nadležnom za katastar.

Zaključak

Legalizacija objekata je složen proces koji zahteva pažljivo prikupljanje dokumentacije, ispunjavanje urbanističkih uslova i plaćanje taksi. Pridržavanje zakonskih procedura omogućava vlasnicima da mirno koriste svoju imovinu i izbegnu potencijalne probleme u budućnosti. Ako niste sigurni u korake legalizacije, najbolje je potražiti savet stručnih lica ili pravnih savetnika.

AK Stojković, dokumentacija za legalizaciju, kako legalizovati objekat, legalizacija bespravnih objekata, legalizacija kuća, legalizacija nekretnina, Legalizacija objekata, legalizacija zgrada, pravni savetnik legalizacija, proces legalizacije, Stručna pomoć za legalizaciju, takse za legalizaciju, zakon o ozakonjenju

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka