Kako Strani Državljani Mogu Steći Državljanstvo Srbije po Članu 19 Zakona: Vodič kroz Poseban Interes

STATT Serbian Passport

STATT Serbian Passport

Srbija kao privlačna destinacija

Iako Srbija još nije članica Evropske unije, ona ipak privlači ljude iz celog sveta. Mnogi je, dakle, biraju kao mesto za život i pokretanje inovativnih poslova.

Načini sticanja državljanstva

Za dobijanje državljanstva Srbije postoji nekoliko procedura. One su dostupne osobama sa srpskim poreklom, ali i strancima koji duže borave u zemlji. Osim tih uobičajenih opcija, zakon pruža i posebnu mogućnost ubrzane procedure kada je prijem osobe od interesa za Srbiju.

Član 19 Zakona o državljanstvu Srbije

Prema članu 19 Zakona, strani državljanin može steći državljanstvo čak i bez ispunjavanja svih redovnih uslova. Da bi ostvario ovo pravo, međutim, mora dokazati da je njegov prijem važan za Srbiju. Štaviše, ovaj pravni okvir važi i za supružnike i decu takvih osoba, bez potrebe za ispunjavanjem standardnih uslova.

Specifičan postupak za dobijanje državljanstva

Za razliku od standardnog procesa, ova procedura uključuje posebne korake i višeslojnu procenu. Prvo, zahtev se podnosi Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije (MUP-u). Na kraju, Vlada donosi konačnu odluku, oslanjajući se na preporuku odgovarajućeg državnog organa.

Prvi korak: Dokumentacija za MUP

Podnosilac zahteva, pre svega, mora MUP-u dostaviti sledeće dokumente:

  • Kopiju pasoša koji važi
  • Izvod iz matične knjige rođenih (ne stariji od šest meseci, preveden na srpski)
  • Uverenje o trenutnom državljanstvu (ne starije od šest meseci, prevedeno na srpski)
  • Potpisanu izjavu da Srbiju smatra svojom zemljom
  • Popunjen obrazac sa osnovnim informacijama, uključujući lične podatke, bračni status, podatke o poslu i eventualni krivični status

Dodatne karakteristike prijema zbog posebnog interesa

Kod prijema stranaca od posebnog interesa, važno je napomenuti da se administrativna taksa ne naplaćuje. Ako je podnosilac zahteva u braku, potrebno je dostaviti i izvod iz matične knjige venčanih, preveden na srpski.

Drugi korak: Preporuka od nadležnog ministarstva

Zatim, podnosilac mora dobiti pismo preporuke od ministarstva koje se bavi oblašću u kojoj može doprineti Srbiji. U dokumentaciji se navodi:

  • Biografija na srpskom jeziku
  • Potvrda MUP-a o predatom zahtevu
  • Dodatni materijal kao što su projekti ili mišljenja stručnjaka o mogućem doprinosu

Sadržaj zahteva i doprinos Srbiji

U zahtevu se, stoga, navode lični podaci, opis aktivnosti, dosadašnji uspeh i planirani doprinos zemlji. Takođe, potrebno je objasniti na koji način podnosilac može doprineti razvoju Srbije u određenoj oblasti.

Završetak postupka i konačna odluka

Nakon kompletiranja oba koraka, resorno ministarstvo procenjuje osnovanost zahteva i predlaže rešenje Vladi Srbije. Iako preporuka ministarstva nije obavezujuća, detaljan zahtev podržan dokazima može značajno povećati šanse za pozitivan ishod.

člana 19 Zakona o državljanstvu, državljanstvo Srbije, MUP Srbija, poseban interes za Srbiju, prijava državljanstva Srbija, procedura za državljanstvo, sticanje državljanstva, strani državljani

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka