Kako Do Imovine Pokojnog Rođaka Iz Inostranstva u Dva Koraka

Kako bez maltretiranja naslediti imovinu u Srbiji od pretka koji je preminuo u inostranstvu (u samo dva koraka)

Gubitak voljene osobe uvek proizvodi pravne posledice za Vaša prava. Ophrvani žalošću i uspomenama, te pravne posledice su poslednje o čemu razmišljate. A zanemarivanje sopstvenih prava prečica je do njihovog umanjenja ili potpunog gubitka! Zato, morate da delate.

U turobnom trenutku, udaljeni od matice, nije lako preduzeti prave korake u zaštiti svojih prava. Ipak, stvari nisu toliko kompleksne koliko Vam se verovatno čine. Rešenja postoje, a ukoliko niste sigurni kako da ih ostvarite bez maltretiranja, ovaj tekst je onda za Vas!

Koje su posledice koje Vam prete i zbog čega morate da delate, kako da izbegnete maltretiranje i šta tačno da radite, pitanja su na koja će ovaj tekst odgovoriti.

Dakle, koje su posledice?

Imovina Vašeg pretka u Srbiji, a koja Vam po zakonu (ili testamentu) pripada, trenutkom njegove smrti postaje „zamrznuta“. Bilo da su u pitanju nepokretnosti ili novčana sredstva u banci, Vi njima ne možete ni na koji način raspolagati dok ne budete proglašeni za naslednika. Ovo ograničenje posebno može biti iritantno, ukoliko Vam se ukaže odlična poslovna ili investiciona šansa koja će biti prolongirana u nedogled, sve do okončanja ostavinskog postupka (a prolongiranje će uzrokovati gubitke za Vas!). Zato je važno da se dela na vreme.

Kako izbeći maltretiranje?

Zakon nudi srećnu opciju, a to je angažovanje punomoćnika. Punomoćnik može biti bilo ko, ako je punoletan i poslovno sposoban. U zavisnosti od ličnosti (profesije) punomoćnika, zavisiće i forma punomoćja. Što je najvažnije, kada angažujete punomoćnika, Vaše dalje prisustvo više nije neophodno.

Prvi korak

U slučaju smrti pretka u inostranstvu koji je u trenutku smrti bio srpski državljanin, prvi korak ka ostvarenju Vašeg cilja je prijavljivanje činjenice smrti lica preminulog nadležnoj matičnoj službi u Srbiji. Pod uslovom da smrt nije već upisana u matičnu knjigu umrilh koja se vodi u samo nekim diplomatsko-konzularnim predstavništvima. Dokumentacija može varirati od opštine do opštine, a upis se okončava u vrlo kratkom roku.

Sa druge strane, ukoliko Vaš predak nije imao srpsko državljanstvo u trenutku smrti, a posedovao je imovinu u Srbiji, prvi korak se preskače.

Drugi korak

Nakon upisa činjenice smrti u matičnim knjigama umrlih, sledeći korak jeste pokretanje ostavinskog postupka u kojem će se utvrditi Vaše zakonsko (ili testamentarno) pravo na imovinu koju ćete naslediti. Matičar koji je nadležan da izvrši upis smrti u matičnu knjigu umrlih dužan je da u roku od 30 dana po izvršenom upisu dostavi sudu izvod iz matične knjige umrlih na osnovu kojeg sud sam pokreće postupak.

U drugom slučaju, naslednik (ili punomoćnik) mora da podnese sudu predlog za pokretanje ostavinskog postupka.

Ono što je važno naglasiti, u slučaju da ste angažovali punomoćnika, postupak može da se sprovede bez Vašeg prisustva do kraja! Postupak se sprovodi pred Javnim beležnikom kojeg odredi sud, a dokumentacija može varirati u zavisnosti od imovine koja se nasleđuje, broja naslednika ili prakse beležničke kancelarije.

Kada utvrdi krug imovine i krug naslednika, Javni beležnik donosi rešenje o nasleđivanju. To je ciljani dokument koji će „odmrznuti“ imovinu koja Vam pripada i koji će pravne posledice gubitka voljene osobe učiniti u potpunosti predvidivim.

P.S. Niko ni u kom trenutku nije spreman za gubitak bliske osobe. Ipak, i tada, neophodno je učiniti racionalan iskorak u cilju sprečavanja umanjenja ili gubitka sopstvene imovine.

Za više informacija o ovoj ili bilo kojoj drugoj pravnoj, poreskoj ili poslovnoj temi, možete slobodno da nam pišite na [email protected] u bilo koje vreme ili da nam se javite na broj telefona +381113281914 svakog radnog dana od 08:30 do 16:30.

    Da li ste spremni da ostvarite svoje ciljeve? Možete nas odmah kontaktirati.

    Popunite kratak formular za brzi kontakt ispod. Ubrzo nakon toga ćemoVas obavestiti šta treba dalje preduzeti. Eto toliko je sve jednostavno.

    Slanjem Vaših kontakt informacija, slažete se da Vas možemo kontaktirati telefonom (uključujući i tekst) i putem email-a u skladu sa našim Uslovima i Politikom privatnosti.

    Poziv Poruka