Kako da podnesete zahtev za srpski pasoš: Kompletan vodič
Podnošenje zahteva za srpski pasoš je jednostavan proces, ali zahteva ispunjavanje određenih uslova. U ovom vodiču ćemo vas provesti kroz korake i uslove za dobijanje biometrijskog srpskog pasoša, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.
1. Osnovni zahtev: Srpsko državljanstvo
Prvo i osnovno, morate biti državljanin Srbije da biste podneli zahtev za srpski pasoš. Ovo je osnovni uslov, i bez njega ne možete nastaviti sa procesom podnošenja zahteva. Ako ste državljanin Srbije, možete podneti zahtev za pasoš u bilo kojem trenutku, pod uslovom da ispunjavate ostale uslove navedene u nastavku.
2. Podnošenje zahteva u Srbiji vs. u inostranstvu
Postoji važno razlikovanje između podnošenja zahteva za srpski pasoš unutar zemlje i podnošenja zahteva u inostranstvu. Kada podnosite zahtev za pasoš u Srbiji, aplikant mora imati registrovanu adresu ili prebivalište u zemlji. Ovo je uslov koji garantuje da osobe koje podnose zahteve u Srbiji zakonito borave u zemlji.
S druge strane, kada podnosite zahtev za pasoš u srpskoj ambasadi ili konzulatu u inostranstvu, ne morate imati registrovanu adresu u Srbiji. Ova fleksibilnost omogućava državljanima Srbije koji žive u inostranstvu da podnesu zahtev za pasoš ili ga obnove, bez potrebe za povratkom u Srbiju.
3. Uslovi i rokovi za izdavanje srpskog pasoša
Da biste podneli zahtev za biometrijski srpski pasoš, potrebno je da ispunite sledeće uslove:
- Važeća lična karta: Ovo je osnovni dokument za potvrdu vaše ličnosti. Ako podnosite zahtev u srpskoj ambasadi, može se koristiti drugi vladin dokument kao potvrda identiteta.
- Prethodni pasoš (ako je primenljivo): Ako obnavljate pasoš, potrebno je da predate svoj stari pasoš na poništavanje. Ako je pasoš još uvek važeći, biće poništen nakon izdavanja novog.
- Uplatnica: Potrebno je da platite odgovarajuće takse putem eGovernment portala. Uplatnicu treba priložiti kao dokaz o uplati.
- Fotografija za pasoš: Iako nije obavezno, možete priložiti nedavnu fotografiju (50x50mm) sa jednoličnom sivom pozadinom. Ovo može biti zatraženo od strane nadležnog organa.
Standardno vreme obrade zahteva za pasoš je 30 dana kada se podnosi u Srbiji. Međutim, ako podnosite zahtev u ambasadi ili konzulatu u inostranstvu, vreme obrade iznosi 60 dana.
U hitnim slučajevima (kao što je potreba za lečenjem u inostranstvu ili hitna poslovna putovanja), proces može biti ubrzan. Ako dostavite validan dokaz o hitnosti, vaš pasoš može biti izdat u roku od 48 sati.
4. Važni detalji za zahteve za pasoš za maloletnike
Za maloletnike, srpski pasoši se izdaju sa specifičnim rokovima važenja, u zavisnosti od starosti aplikanta:
- Deca do 3 godine: Pasoši važe 3 godine.
- Deca od 3 do 14 godina: Pasoši važe 5 godina.
- Osobe starije od 14 godina: Pasoši važe 10 godina.
Za podnošenje zahteva za pasoš za maloletno lice, jedan od roditelja mora podneti zahtev, uz pismeno saglasje drugog roditelja ili zakonskog staratelja. Ovo saglasje je potrebno kako bi se obezbedilo da oba roditelja pristanu na izdavanje pasoša. U slučajevima kada jedan roditelj nije dostupan, proces može da se nastavi ako postoje odgovarajući pravni dokumenti (npr. sudska odluka o starateljstvu ili dozvola za izdavanje pasoša).
Takođe, otisci prstiju i potpis nisu obavezni za decu mlađu od 12 godina pri podnošenju zahteva za pasoš.
5. Preuzimanje pasoša i dodatna razmatranja
Nakon što vaš pasoš bude izdat, vi ili vaš ovlašćeni predstavnik morate ga preuzeti lično. Ako prethodni pasoš još uvek važi, biće poništen i vraćen vama prilikom preuzimanja novog pasoša.
Ako ste izgubili ili oštetili dva ili više pasoša u poslednjih pet godina, novi pasoš će biti izdat sa jednogodišnjim rokom važenja. Međutim, ako živite u inostranstvu više od godinu dana, možete i dalje biti u mogućnosti da dobijete pasoš sa dužim rokom važenja, uprkos prethodnim problemima sa pasošima.
Zaključak: Jednostavan proces podnošenja zahteva za pasoš
Dobijanje srpskog pasoša je relativno jednostavno ako pratite potrebne korake i ispunjavate sve zahteve. Bilo da podnosite zahtev u Srbiji ili u inostranstvu, pobrinite se da prikupite sve potrebne dokumente i uplate pre nego što podnesete zahtev. Prateći smernice iz ovog vodiča, možete obezbediti brz i efikasan proces za dobijanje vašeg srpskog pasoša.