Da li rusi mogu da kupuju nepokretnosti Srbiji?
Tržište nepokretnosti u Republici Srbiji, a naročito u Beogradu, u konstantnom je rastu od 2015. godine.
Period krize svetskih razmera koja je počela pandemijom kovida, a nastavljena ruskom vojnom intervencijom u Ukrajini, imao je, ima i imaće velikog udela u još većem rastu srpskog tržišta nepokretnosti.
Nepovoljna investiociona klima izazvana globalnom nestabilnošću privrednih tokova i mogućnošću da se kompleksni biznis planovi sprovode isključivo u kratkom roku, doprinela je da vlasnici kapitala vrednost stečenog kapitala privremeno „zaključavaju“ u nepokretnosti što je dovelo do rasta potražnje i građevinske ekspanzije.
Tendencija geostrateških repozicioniranja utiče da se u ovom trenutku ne može sa sigurnošću predvideti period u kom se može očekivati povoljnija i manje rizična investiciona klima, pa investiranje u nepokretnosti čija vrednost neprekidno raste predstavlja verovatno logičan i dobar način da se u kriznim vremenima održi vrednost stečenog kapitala, a u povoljnom trenutku i profitira.
Da li postoje ograničenja?
U svetlu krize koja je prouzrokovana vojnom intervencijom u Ukrajini, u ovom trenutku, i ruski i ukrajinski državljani podjednako su dobrodošli u Republici Srbiji bez ikakvih ograničenja, kako za fizička lica, tako i za njihov kapital.
U pogledu kompanija registrovanih u Republici Srbiji, a koje su u vlasništvu ruskih državljana ili ruskih kompanija, takođe ne postoje ograničenja u ovom trenutku, sa izuzetkom 12 ruskih kompanija u kojima država ima većinsko vlasništvo i na koje će se primeniti sankcije Saveta EU počevši od 15.05.2022. godine, a koje posluju u Republici Srbiji ili poseduju većinske udele u srpskim kompanijama.
Prema lokalnim propisima, i ruski i ukrajnski državljani mogu da kupuju nepokretnosti u Republici Srbiji i to stanove i kuće, sa izuzetkom poljoprivrednog zemljišta, s obzirom da je domaće ministarstvo spoljnih poslova i sa Ruskom Federacijom i sa Ukrajinom razmenilo note o postojanju reciprociteta u sticanju nepokretnosti od strane građana navedenih zemalja.
Uređen postupak kupovine nepokretnosti
Postupak kupovine nepokretnosti u Republici Srbiji, propisan je nizom zakona i striktnih pravila, a odvija se u najvećem delu pred Javnim beležnikom, koji pored toga što overava ugovor o kupoprodaji (ugovor koji nije overen pred Javnim beležnikom nema dejstvo), ima niz dužnosti i obaveza prema kupcu stana u pogledu provere registra prometa nepokretnosti, obaveštenja i pouka, o čemu je dužan da pouči i upozori kupca stana.
Nakon što se overi kupoprodajni ugovor, a prodavac overi izjavu da je primio iznos kupoprodajne cene u celosti, Javni beležnik je dužan da u roku od 24 časa, ugovor sa overenom izjavom prodavca (clausula intabulandi) prosledi u katastar nepokretnosti radi upisa prava svojine novog vlasnika, na koji način se smanjuje mogućnost za malverzacije i povećava pravna sigurnost kupca stana. Upisom novog vlasnika u katastar nepokretnosti, vlasnik stana i zvanično stiče pravo svojine na stanu.
Da li je neophodno da kupac bude pristuan na overi?
Nije neophodno da kupac bude prisutan na overi ugovora pred Javnim beležnikom. Kupac može da izda specijalno punomoćje kojim ovlašćuje lice u koje ima poverenja da kupoprodajni ugovor zaključi u njegovo ime, kao i da obavi druge radnje koje su neophodne radi sticanja prava svojine.
Troškovi kupovine i porezi
Troškovi kupovine stana ogledaju se najpre u troškovima overe ugovora o kupoprodaji. Pored overe ugovora, overava se i potvrda da je kupoprodajna cena isplaćena u celosti – clausula intabulandi. Iznos ovih troškova zavisi od vrednosti nepokretnosti i utvrđuje se na osniovu javnobeležničke tarife. Pored toga, plaća se i taksa za upis u katastar nepokretnosti, eventualne bankarske provizije ili zvanični prevodi i notarizacija dokumenata.
Na novoizgrađene stanove koji se kupuju od investitora plaća se PDV koji se izmiruje direktno investitoru po stopi od 10% koja se obračunava na iznos kupoprodajne cene stana. Za razliku od kupovine stana u izgradnji, kupac već izgrađenog stana koji je već prometovan, umesto PDV-a plaća porez na prenos apsolutnih prava po stopi od 2.5% od tržišne vrednosti nepokretnosti koju utvrđuje poreska uprava po sopstvenim parametrima, a ne po iznosu ugovorene kupoprodajne cene, ali koji se neretko i podudaraju.
Pored navedenih poreza koji se plaćaju jednokratno, vlasnik nepokretnosti u Srbiji plaća godišnji porez na imovinu čiji iznos zavisi od toga da li je stan nov ili nije, da li je vlasnik prijavljen na adresi stana, od veličine stana i od pozicije.
Za više informacija o ovoj ili bilo kojoj drugoj pravnoj, poreskoj ili poslovnoj temi, možete slobodno da nam pišite na [email protected] ili da nam se javite na broj telefona +381113281914